ԿԻԲԵՌԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԿԻՐԱՌԵԼԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՍՏԱՆԴԱՐՏՆԵՐԻ ՑԱՆԿԸ ՍԱՀՄԱՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«ԿԻԲԵՌԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԿԻՐԱՌԵԼԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՍՏԱՆԴԱՐՏՆԵՐԻ ՑԱՆԿԸ ՍԱՀՄԱՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՈՐՈՇՄԱՆ ՆԱԽԱԳԾԻ ԸՆԴՈՒՆՄԱՆ
1.   Ընթացիկ իրավիճակը և իրավական ակտի ընդունման անհրաժեշտությունը
Վերջին տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղեկատվական և թվային ենթակառուցվածքների օգտագործման ծավալների աճին զուգահեռ էականորեն աճել են կիբեռսպառնալիքները։
Կիբեռսպառնալիքների նվազեցման և կանխարգելման նպատակով «Կիբեռանվտանգության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսվել է միջազգային ստանդարտների ցանկի սահմանում, որը հնարավորություն է տալիս Հայաստանի Հանրապետությունում ներդնել կիբեռանվտանգության ոլորտում միջազգային լավագույն փորձը, ապահովել միասնական մոտեցում և բարձրացնել տեղեկատվական համակարգերի պաշտպանվածության մակարդակը։
2.  Կարգավորման բնույթը և ակնկալվող արդյունքը
Նախագծի հիմնական նպատակն է կենսական նշանակության ոլորտում շահագործվող կրիտիկական տեղեկատվական ենթակառուցվածքների, կիբեռանվտանգության ապահովման ծառայություն մատուցողների և կիբեռանվտանգության աուդիտորների համար սահմանել հստակ միջազգային ստանդարտներ, որոնց վերջիններս պարտավոր են բավարարել։
Նախագիծը ներառում է կիրառելի միջազգային ստանդարտների ցանկ, դրանց կիրառման ժամկետը և ըստ անհրաժեշտության, նաև կիրառման ոլորտը։
Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է կիբեռանվտանգության ոլորտում միջազգային ստանդարտների իմպլեմենտացիան Հայաստանի Հանրապետության իրավական միջավայրում, ինչպես նաև կենսական նշանակության ոլորտում շահագործվող կրիտիկական տեղեկատվական ենթակառուցվածքների, կիբեռանվտանգության ապահովման ծառայություն մատուցողների և կիբեռանվտանգության աուդիտորների գործունեության համար հստակ, միասնական և կանխատեսելի կարգավորումների սահմանումը։